Badania diagnostyczne dostarczają cennych informacji, które stanowią podstawę do rzetelnego i trafnego zdiagnozowania wielu chorób.
Ośrodek nasz oferuje ich szeroki zakres:

  • badania gęstości kości (densytometryczne)
  • USG
  • EKG
  • kapilaroskopia
  • badania laboratoryjne

Wszystkie badania przeprowadzane są przez doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników na wysokiej klasy sprzęcie medycznym.
Z wyjątkiem badań laboratoryjnych, na wszystkie usługi diagnostyczne obowiązuje w naszym ośrodku wcześniejsza rezerwacja telefoniczna lub mailowa.

Badania laboratoryjne są w wielu przypadkach niezbędnym narzędziem w diagnostyce różnicowej wielu jednostek chorobowych. Centrum pobiera materiał do szerokiego zakresu badań laboratoryjnych (krew, mocz), rutynowych, hormonalnych, reumatologicznych, immunologicznych, markerów kostnych i wielu innych, które są wykonywane w renomowanym Medycznym Centrum Laboratoryjnym „Diagnostyka” i innych laboratoriach współpracujących. Wszystkie badania laboratoryjne przeprowadzane są z zachowaniem najwyższych standardów w ochronie zdrowia Pacjentów. Materiał pobiera się od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Centrum. Nasza rejestracja udziela szczegółowych informacji na temat przygotowania się Pacjenta do badania, które jest warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników.

Badanie gęstości mineralnej kości, czyli diagnostykę osteoporozy lub osteopenii zapewnia najwyższej klasy aparat densytometryczny amerykańskiej firmy General Electric Lunar umożliwiający pomiar gęstości kości u dzieci i dorosłych w zakresie:

  • kręgosłupa
  • biodra (szyjki kości udowej)
  • całego kośćca
  • Densytometria jest badaniem rentgenowskim, jest niebolesna i nie wymaga rozbierania się pacjenta ani specjalnego przygotowania. Trwa 5-10 minut. Densytometria przeciwwskazana jest w ciąży i 3-5 dni po badaniach izotopowych.

Aparat nasz corocznie podlega wizytacji przedstawiciela firmy Synarc odpowiadającej za kontrolę jakości w ośrodkach europejskich. Badania wykonują doświadczeni technicy posiadający międzynarodowe certyfikaty.

Badanie polega na oglądnięciu wałów paznokciowych pod mikroskopem. Trwa kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjne i niebolesne. Przed badaniem należy zmyć lakier z paznokci oraz usunąć tipsy. Nie należy przez kilka dni przed badaniem usuwać skórek paznokciowych i dobrze jest przez kilka wieczorów delikatnie szczotkować okolice wałów paznokciowych, szczególnie u osób z pogrubiałą skórą, celem zmniejszenia grubości naskórka i zwiększenia jego przezierności. Badanie to jest wyłącznie jednym z badań pomocniczych i w niektórych przypadkach jest przydatne w rozpoznaniu przyczyny objawu Raynauda, jednak nie przesądza o rozpoznaniu. Należy pamiętać, że można mieć chorobę Raynauda i prawidłowe badanie kapilaroskopowe. Badanie wykonuje dr n. med. Beata Kwaśny - Krochin

Wideokapilaroskopia jest nowoczesnym wariantem tradycyjnej kapilaroskopii, w której oceny pętli włośniczkowych dokonuje się za pomocą specjalnej nasadki nałożonej na kamerę, która przesyła oraz na monitor komputera. Badanie to cechuje się dobrą powtarzalnością,łatwością wykonania, bezpieczeństwem, brakiem inwazyjności, jest niebolesne, a do jej zalet w porównaniu do standardowej klasycznej kapilaroskopii, zalicza się możliwość uzyskania większych powiększeń (do 200 razy), możliwość archiwizowania uzyskanych obrazów, jak i również ich wydruku i przesyłania na drodze elektronicznej celem tzw. telekonsultacji.

Badanie elektrokardiograficzne wykonujemy na wysokiej klasy 12-odprowadzeniowym aparacie EKG. Badanie to obrazuje zapis czynności elektrycznej serca i przez to umożliwia wykrywanie licznych chorób układu krążenia. W wielu przypadkach EKG jest badaniem koniecznym do diagnostyki jak również monitorowania zmian chorobowych i efektów leczenia. Badania EKG wykonywane są w naszym ośrodku przez wykwalifikowane pielęgniarki i techników elektroradiologii i opisywane przez doświadczonych lekarzy Centrum. EKG wykonywane jest codziennie w godzinach pracy Centrum (opis tego samego lub następnego dnia).

Badania USG wykonywane są aparatem Acuson SEQUOIA 512, który posiada także funkcję kolorowego Dopplera. Wykonujemy USG: serca (echokardiografię) naczyń żylnych (żyły głębokie, powierzchowne i perforatory, mapowanie zastawek przed zabiegami) oraz naczyń tętniczych (tętnice szyjne, kręgowe, biodrowe, kończyn górnych i dolnych, oczne, aorta) oraz wiele innych (jamy brzusznej, piersi, tarczycy, ocenę przetok dializacyjnych) Badania wykonuje doświadczony specjalista posiadający certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego lek. med. Małgorzata Mielnik.

Przejdź do specjalności RADIOLOGIA

Poznaj inne podmioty Grupy Neuca